Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #75 – March 2023 Core Update, bug w GMF i AI w Google Docs

21-03-2023

SEO News #75 – March 2023 Core Update, bug w GMF i AI w Google Docs

Nowość! Odsłuchaj artykuł w wersji audio. Czyta Ignaś z Top Online.

Przed nami pierwszy Core Update w 2023 roku! Obserwujemy już spore zmiany w wynikach.

SEO News #75 – March 2023 Core Update, bug w GMF i AI w Google Docs - SEO blog

Google wdraża March 2023 Core Update. Wizytówki GMF dotyka bug związany z widocznością i weryfikacją kont. Workspace dostanie nowe funkcje AI, które będą pomagać w pisaniu. Poza tym: integracja Bing Chatu w klasycznych wynikach, promocja Google Lens w SERP i aktualizacje listy IP Googlebotów.

1. Google March 2023 Core Update

Przed nami pierwsza aktualizacja algorytmu głównego Google w tym roku – March 2023 Core Update. Wdrażanie zaczęło się 15 marca i ma zająć klasycznie do dwóch tygodni.

Dla przypomnienia: ostatni core update miał miejsce już pół roku temu, we wrześniu 2022 (SEO News #48 - September Core Update).

ogłoszenie March 2023 Core Update
Źródło: twitter.com/googlesearchc/status/1636012534426640384

Aktualizacja jest globalna, tj. dotyczy wszystkich krajów i wszystkich języków.

Jak na core update przystało, nie dowiedzieliśmy się nic o zakresie wprowadzanych zmian. Po prostu jest to szereg ulepszeń w ocenie jakości stron. Wiemy już jednak, że wyjątkowo szybko dała się ona we znaki wynikom wyszukiwania.

zmienność wyników po ogłoszeniu March Core Update
Źródło: semrush.com/sensor

Dzień po rozpoczęciu aktualizacji narzędzia monitorujące wyniki wyszukiwania zanotowały największą jak dotąd zmienność wyników w tym roku. Co jednak dość nietypowe, zmiany bardzo szybko się uspokoiły.

Na ten moment nikt nie dopatrzył się w zmianach żadnych wyraźnych trendów. Jak zwykle jednak będę monitorował sytuację i wrócę do Was z aktualizacją informacjami w przyszłym tygodniu.

Przy okazji przypominam wpis z bloga Google na temat tego, co zrobić, gdy strona „oberwie” od Core Update’a: https://developers.google.com/search/blog/2019/08/core-updates?hl=pl. Ma on już co prawda cztery lata, ale dalej jest w pełni aktualny, więc polecam.

2. Bug: wizytówki Google Moja Firma niewidoczne dla użytkowników

W Google Moja Firma pojawił się bug, który sprawia, że wizytówki wyświetlają powiadomienia o braku widoczności dla użytkowników. Wiadomości te nie są prawdziwe, a ich nagłe pojawienie się w profilach nie zmienia niczego w faktycznym stanie widoczności w mapach i wyszukiwarce.

bug sprawiający, że Wizytówki Google są niewidoczne
Kilka zgłoszeń tego problemu znalezionych na Google Business Profile Community

Zgłoszenia, które pokazałem wyżej to tylko kilka przykładów. Podobnych wątków w GBP Community jest mnóstwo, i to w różnych językach, bug nie dotyczy więc tylko Stanów czy samego języka angielskiego.

Google wie już o problemie i potwierdza, że pracuje nad rozwiązaniem. Nikt nie wie jednak jeszcze (najpewniej z samym zespołem GMF włącznie), co jest przyczyną tych nieprawdziwych zmian statusu.

Jeśli ostatnio dostaliście takie powiadomienie lub nagle zmienił się Wam status profilu, to sprawdźcie, czy pojawiacie się w wynikach (najlepiej z karty incognito). Jeśli tak, to nie ma powodów do obaw – najpewniej dotknął Was właśnie opisany wyżej bug.

3. Google Docs będzie pisać za nas?

W minionym tygodniu Google ogłosiło ciekawe nowości w ramach Workspace, a dokładnie, przedstawiło asystenta-AI generującego tekst. Zapowiedziano dwie funkcje: generowanie tekstu bezpośrednio w Google Docs oraz generowanie i przeredagowywanie szkiców (wersji roboczych) maili w Gmailu.

wygląd Google Docs zintegrowanego z AI
Tak ma wyglądać asystent-AI zintegrowany z Google Docs (Źródło: blog.google)

W Google Docs ma to wyglądać tak jak na GIF-ie wyżej. Zamiast białej kartki zobaczymy okienko „Help me write” (ang. pomóż mi napisać), w którym będziemy mogli wpisać dowolne polecenie w formie opisu tekstu, w którego stworzeniu ma nam pomóc model AI.

W odpowiedzi natomiast otrzymamy wypełniony już częściowo szkic, gotowy do edycji i dalszego pisania.

asystent AI zintegrowany z Gmailem
Asystent AI zintegrowany z Gmailem (Źródło: blog.google)

„Help me write” w edytorze Gmaila będzie mieć nieco więcej funkcji niż w Docs. Również będzie w stanie wygenerować tekst na bazie polecenia, ale przetworzy też istniejący już tekst. Będzie w stanie przepisać maila na bardziej formalny język, rozwinąć treść, skrócić ją, podsumować w punktach czy też przeredagować całość „losowo”.

Wygląda to dobrze, ale na razie nie wiadomo, kiedy nowości te będą udostępniane. Google idzie jednak za ciosem i poza pokazanymi nowinkami zapowiada też, że Workspace dostanie w przyszłości jeszcze więcej zaawansowanych funkcji AI.

W przyszłości zobaczyć mamy między innymi automatyczne generowanie obrazów, audio i wideo w Google Slides, zautomatyzowane przetwarzanie danych w Sheets, generowanie notatek w Meet i wiele więcej.

Razem z tym wszystkim Google zapowiedziało także nowości w ramach Google Cloud, skierowane do deweloperów chcących tworzyć aplikacje oparte na AI.

Dla chcących wejść w temat głębiej zostawiam linki do postów Google:

4. Bing zastąpi fragmenty odpowiedzi swoim chatem

Kojarzycie Fragmenty z odpowiedziami w Google (tzw. pozycje 0)? To wyniki wyszukiwania, w których wyszukiwarka wyciąga ze strony informacje i wyświetla je nad adresem. Zwykle pojawiają się tam, gdzie szukamy zwięzłej i jednoznacznej odpowiedzi.

Microsoft Bing ma bardzo podobne rozwiązanie, a w tym tygodniu firma przyznała się, że chce zastąpić je odpowiedziami ze swojego AI-czatu.

Potwierdził to na Twitterze Mikhail Parakhin (CEO reklam i usług sieciowych w Microsofcie / Binga) w odpowiedzi na pytanie użytkownika, który zauważył, że odpowiedzi czatu są o wiele lepsze od tego, co wyświetla Bing.

Bing zastąpi fragmenty odpowiedzi swoim chatem
Źródło: twitter.com/vitor_dlucca/status/1634606205510336512

„Tak, to stara technologia i crowdsourcing, zastąpimy je najszybciej jak się da. Zapewne nawet z jakimś nowym interfejsem” - napisał Parakhin.

Co w tym istotnego? Cóż, jeśli efekty tego rozwiązania rzeczywiście będą o wiele lepsze niż fragmenty pobierane z treści serwisów (a raczej tak będzie), to strony widoczne na pierwszych pozycjach w Bing mogą zacząć tracić sporo ruchu.

Wysoka skuteczność odpowiadania na bazie treści z zewnętrznych stron może podnieść liczbę tzw. zero-click searches, czyli wyszukiwań kończących się bez przejścia na żadną stronę. Nawet jeśli nowy snippet będzie wskazywał wyraźnie na źródło.

To może być też pierwszy krok ku realnej integracji AI-chatu z klasyczną wyszukiwarką.

Co więcej, jeśli ominęła Was ta informacja, to okazało się Bing Chat działał na ogłoszonym w zeszłym tygodniu GPT4 (SEO News #74) już od 5 tygodni. Firma ujawniła tę informację na swoim blogu: Confirmed: the new Bing runs on OpenAI’s GPT-4.

5. Google promuje w wynikach wyszukiwanie z Google Lens

Taka ciekawostka. Google stworzyło specjalny fragment wyników, w którym promuje wykorzystanie wyszukiwania grafiką, a konkretnie korzystanie z Google Lens.

Widoczny niżej fragment wyników kierujący do Lensa spotkać można na urządzeniach mobilnych, na frazy związane z zakupami, głównie modowe.

promocja Google Lens w SERP
Źródło: Search Engine Roundtable

Korzystaliście z wyszukiwania poprzez Google Lens? W listopadzie 2022 rozwiązanie to zdążyło już zastąpić klasyczne wyszukiwanie obrazem, a nawet zostało umieszczone na stronie głównej wyszukiwarki (SEO News #56).

Jeśli nie chcecie zostać z tyłu, to polecam potestować, bo potrafi już całkiem sporo, a lada moment będziemy mogli łączyć je z frazami (Google Multisearch), co jest już dostępne w niektórych regionach.

6. Lista IP Googlebotów aktualizowana co parę dni

Oficjalna lista adresów IP Googlebotów pojawiła się w sieci w 2021 roku (SEO News #6). Wtedy to też Google zapewniało, że będzie ją na bieżąco aktualizować i jednocześnie zachęcało, by korzystać w niej w filtrowaniu ruchu.

Wszyscy zmuszeni odsiewać niechciany ruch robotów, a prowadzący przy tym pozycjonowanie byli zachwyceni. Minęło jednak trochę czasu, a plik JSON z adresami wydawał się nieco porzucony (co sugerowała data jego stworzenia). Zaczęły więc pojawiać się pytania.

Wątpliwości rozwiał w minionym tygodniu Gary Illyes:

post Garyego Illyesa informujący, że lista adresów IP Googlebota jest aktualna
Źródło: linkedin.com/posts/garyillyes_we-changed-the-googlebotjson-exporter-to-activity-7039194067863240704-ZeuY/

W skrócie: tak, lista IP Googlebotów jest aktualna i zawsze taka była, ale z marginesem kilku dni, bo eksport danych do listy ma miejsce tylko raz w tygodniu. Nie dzieje się to częściej ze względu na to, że zmiany są tu po prostu bardzo rzadkie.

W efekcie obaw użytkowników zmieniono jednak ustawienia eksportu, tak by modyfikował on datę utworzenia pliku przy każdej poprawnej aktualizacji danych. Dzięki temu nie będzie już żadnych wątpliwości.

Oficjalna lista adresów, o której mowa jest dostępna w hostowanym na developers.google.com pliku googlebot.json.


Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta

Społeczność

SEO Samodzielni

Narzędzia tworzone są z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 29-01-2024
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO blog
SEO Samodzielni
Analiza słów kluczowych
Kamil Stasiak, Adam Przybyłowicz, 15-01-2024
Analiza słów kluczowych - SEO blog
SEO Samodzielni
Eksploracja ścieżki w GA4
Grzegorz Słoka, Adam Przybyłowicz, 01-01-2024
Eksploracja ścieżki w GA4 - SEO blog