Rekrutujemy! Zaindeksujemy nowego SEO Speca w naszej ekipie! Zobacz szczegóły i aplikuj czym prędzej .
Jesteś tutaj: Baza wiedzy / SEO News / SEO News #75 – March 2023 Core Update, bug w GMF i AI w Google Docs

21-03-2023

SEO News #75 – March 2023 Core Update, bug w GMF i AI w Google Docs

Nowość! Odsłuchaj artykuł w wersji audio. Czyta Ignaś z Top Online.

Przed nami pierwszy Core Update w 2023 roku! Obserwujemy już spore zmiany w wynikach.

SEO News #75 – March 2023 Core Update, bug w GMF i AI w Google Docs - SEO blog

Google wdraża March 2023 Core Update. Wizytówki GMF dotyka bug związany z widocznością i weryfikacją kont. Workspace dostanie nowe funkcje AI, które będą pomagać w pisaniu. Poza tym: integracja Bing Chatu w klasycznych wynikach, promocja Google Lens w SERP i aktualizacje listy IP Googlebotów.

1. Google March 2023 Core Update

Przed nami pierwsza aktualizacja algorytmu głównego Google w tym roku – March 2023 Core Update. Wdrażanie zaczęło się 15 marca i ma zająć klasycznie do dwóch tygodni.

Dla przypomnienia: ostatni core update miał miejsce już pół roku temu, we wrześniu 2022 (SEO News #48 - September Core Update).

ogłoszenie March 2023 Core Update
Źródło: twitter.com/googlesearchc/status/1636012534426640384

Aktualizacja jest globalna, tj. dotyczy wszystkich krajów i wszystkich języków.

Jak na core update przystało, nie dowiedzieliśmy się nic o zakresie wprowadzanych zmian. Po prostu jest to szereg ulepszeń w ocenie jakości stron. Wiemy już jednak, że wyjątkowo szybko dała się ona we znaki wynikom wyszukiwania.

zmienność wyników po ogłoszeniu March Core Update
Źródło: semrush.com/sensor

Dzień po rozpoczęciu aktualizacji narzędzia monitorujące wyniki wyszukiwania zanotowały największą jak dotąd zmienność wyników w tym roku. Co jednak dość nietypowe, zmiany bardzo szybko się uspokoiły.

Na ten moment nikt nie dopatrzył się w zmianach żadnych wyraźnych trendów. Jak zwykle jednak będę monitorował sytuację i wrócę do Was z aktualizacją informacjami w przyszłym tygodniu.

Przy okazji przypominam wpis z bloga Google na temat tego, co zrobić, gdy strona „oberwie” od Core Update’a: https://developers.google.com/search/blog/2019/08/core-updates?hl=pl. Ma on już co prawda cztery lata, ale dalej jest w pełni aktualny, więc polecam.

2. Bug: wizytówki Google Moja Firma niewidoczne dla użytkowników

W Google Moja Firma pojawił się bug, który sprawia, że wizytówki wyświetlają powiadomienia o braku widoczności dla użytkowników. Wiadomości te nie są prawdziwe, a ich nagłe pojawienie się w profilach nie zmienia niczego w faktycznym stanie widoczności w mapach i wyszukiwarce.

bug sprawiający, że Wizytówki Google są niewidoczne
Kilka zgłoszeń tego problemu znalezionych na Google Business Profile Community

Zgłoszenia, które pokazałem wyżej to tylko kilka przykładów. Podobnych wątków w GBP Community jest mnóstwo, i to w różnych językach, bug nie dotyczy więc tylko Stanów czy samego języka angielskiego.

Google wie już o problemie i potwierdza, że pracuje nad rozwiązaniem. Nikt nie wie jednak jeszcze (najpewniej z samym zespołem GMF włącznie), co jest przyczyną tych nieprawdziwych zmian statusu.

Jeśli ostatnio dostaliście takie powiadomienie lub nagle zmienił się Wam status profilu, to sprawdźcie, czy pojawiacie się w wynikach (najlepiej z karty incognito). Jeśli tak, to nie ma powodów do obaw – najpewniej dotknął Was właśnie opisany wyżej bug.

3. Google Docs będzie pisać za nas?

W minionym tygodniu Google ogłosiło ciekawe nowości w ramach Workspace, a dokładnie, przedstawiło asystenta-AI generującego tekst. Zapowiedziano dwie funkcje: generowanie tekstu bezpośrednio w Google Docs oraz generowanie i przeredagowywanie szkiców (wersji roboczych) maili w Gmailu.

wygląd Google Docs zintegrowanego z AI
Tak ma wyglądać asystent-AI zintegrowany z Google Docs (Źródło: blog.google)

W Google Docs ma to wyglądać tak jak na GIF-ie wyżej. Zamiast białej kartki zobaczymy okienko „Help me write” (ang. pomóż mi napisać), w którym będziemy mogli wpisać dowolne polecenie w formie opisu tekstu, w którego stworzeniu ma nam pomóc model AI.

W odpowiedzi natomiast otrzymamy wypełniony już częściowo szkic, gotowy do edycji i dalszego pisania.

asystent AI zintegrowany z Gmailem
Asystent AI zintegrowany z Gmailem (Źródło: blog.google)

„Help me write” w edytorze Gmaila będzie mieć nieco więcej funkcji niż w Docs. Również będzie w stanie wygenerować tekst na bazie polecenia, ale przetworzy też istniejący już tekst. Będzie w stanie przepisać maila na bardziej formalny język, rozwinąć treść, skrócić ją, podsumować w punktach czy też przeredagować całość „losowo”.

Wygląda to dobrze, ale na razie nie wiadomo, kiedy nowości te będą udostępniane. Google idzie jednak za ciosem i poza pokazanymi nowinkami zapowiada też, że Workspace dostanie w przyszłości jeszcze więcej zaawansowanych funkcji AI.

W przyszłości zobaczyć mamy między innymi automatyczne generowanie obrazów, audio i wideo w Google Slides, zautomatyzowane przetwarzanie danych w Sheets, generowanie notatek w Meet i wiele więcej.

Razem z tym wszystkim Google zapowiedziało także nowości w ramach Google Cloud, skierowane do deweloperów chcących tworzyć aplikacje oparte na AI.

Dla chcących wejść w temat głębiej zostawiam linki do postów Google:

4. Bing zastąpi fragmenty odpowiedzi swoim chatem

Kojarzycie Fragmenty z odpowiedziami w Google (tzw. pozycje 0)? To wyniki wyszukiwania, w których wyszukiwarka wyciąga ze strony informacje i wyświetla je nad adresem. Zwykle pojawiają się tam, gdzie szukamy zwięzłej i jednoznacznej odpowiedzi.

Microsoft Bing ma bardzo podobne rozwiązanie, a w tym tygodniu firma przyznała się, że chce zastąpić je odpowiedziami ze swojego AI-czatu.

Potwierdził to na Twitterze Mikhail Parakhin (CEO reklam i usług sieciowych w Microsofcie / Binga) w odpowiedzi na pytanie użytkownika, który zauważył, że odpowiedzi czatu są o wiele lepsze od tego, co wyświetla Bing.

Bing zastąpi fragmenty odpowiedzi swoim chatem
Źródło: twitter.com/vitor_dlucca/status/1634606205510336512

„Tak, to stara technologia i crowdsourcing, zastąpimy je najszybciej jak się da. Zapewne nawet z jakimś nowym interfejsem” - napisał Parakhin.

Co w tym istotnego? Cóż, jeśli efekty tego rozwiązania rzeczywiście będą o wiele lepsze niż fragmenty pobierane z treści serwisów (a raczej tak będzie), to strony widoczne na pierwszych pozycjach w Bing mogą zacząć tracić sporo ruchu.

Wysoka skuteczność odpowiadania na bazie treści z zewnętrznych stron może podnieść liczbę tzw. zero-click searches, czyli wyszukiwań kończących się bez przejścia na żadną stronę. Nawet jeśli nowy snippet będzie wskazywał wyraźnie na źródło.

To może być też pierwszy krok ku realnej integracji AI-chatu z klasyczną wyszukiwarką.

Co więcej, jeśli ominęła Was ta informacja, to okazało się Bing Chat działał na ogłoszonym w zeszłym tygodniu GPT4 (SEO News #74) już od 5 tygodni. Firma ujawniła tę informację na swoim blogu: Confirmed: the new Bing runs on OpenAI’s GPT-4.

5. Google promuje w wynikach wyszukiwanie z Google Lens

Taka ciekawostka. Google stworzyło specjalny fragment wyników, w którym promuje wykorzystanie wyszukiwania grafiką, a konkretnie korzystanie z Google Lens.

Widoczny niżej fragment wyników kierujący do Lensa spotkać można na urządzeniach mobilnych, na frazy związane z zakupami, głównie modowe.

promocja Google Lens w SERP
Źródło: Search Engine Roundtable

Korzystaliście z wyszukiwania poprzez Google Lens? W listopadzie 2022 rozwiązanie to zdążyło już zastąpić klasyczne wyszukiwanie obrazem, a nawet zostało umieszczone na stronie głównej wyszukiwarki (SEO News #56).

Jeśli nie chcecie zostać z tyłu, to polecam potestować, bo potrafi już całkiem sporo, a lada moment będziemy mogli łączyć je z frazami (Google Multisearch), co jest już dostępne w niektórych regionach.

6. Lista IP Googlebotów aktualizowana co parę dni

Oficjalna lista adresów IP Googlebotów pojawiła się w sieci w 2021 roku (SEO News #6). Wtedy to też Google zapewniało, że będzie ją na bieżąco aktualizować i jednocześnie zachęcało, by korzystać w niej w filtrowaniu ruchu.

Wszyscy zmuszeni odsiewać niechciany ruch robotów, a prowadzący przy tym pozycjonowanie byli zachwyceni. Minęło jednak trochę czasu, a plik JSON z adresami wydawał się nieco porzucony (co sugerowała data jego stworzenia). Zaczęły więc pojawiać się pytania.

Wątpliwości rozwiał w minionym tygodniu Gary Illyes:

post Garyego Illyesa informujący, że lista adresów IP Googlebota jest aktualna
Źródło: linkedin.com/posts/garyillyes_we-changed-the-googlebotjson-exporter-to-activity-7039194067863240704-ZeuY/

W skrócie: tak, lista IP Googlebotów jest aktualna i zawsze taka była, ale z marginesem kilku dni, bo eksport danych do listy ma miejsce tylko raz w tygodniu. Nie dzieje się to częściej ze względu na to, że zmiany są tu po prostu bardzo rzadkie.

W efekcie obaw użytkowników zmieniono jednak ustawienia eksportu, tak by modyfikował on datę utworzenia pliku przy każdej poprawnej aktualizacji danych. Dzięki temu nie będzie już żadnych wątpliwości.

Oficjalna lista adresów, o której mowa jest dostępna w hostowanym na developers.google.com pliku googlebot.json.

Naprodukowaliśmy się nie lada. A czy szczena opada? (D)oceń nas!

Aktualna ocena:

4.67 / 5

Liczba ocen: 3

Twoja ocena:

Przeczytaj również:

Społeczność

SEO Samodzielni

Wszystkie treści tworzymy z myślą o naszej społeczności SEO Samodzielnych. Dołączysz do nas?

Dołącz do społeczności

Kurs SEO

Przygotowaliśmy poukładane, praktyczne, wyczerpujące temat, po prostu kompleksowe artykuły o pozycjonowaniu.

Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja kohort w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Pokrywanie się segmentów w GA4 - SEO Samodzielni
Kurs SEO Samodzielni
Eksploracja sekwencji ścieżki w GA4 - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Odbierz darmową analizę Twojej strony.

Bezpłatna oferta
  • Odezwiemy się w 24h
  • Otrzymasz analizę strony i porównanie z konkurencją
  • Przygotujemy strategię SEO dla Twojego biznesu
  • Pokażemy Ci na przykładach, jak wygląda współpraca i raporty miesięczne
  • Otrzymasz ofertę w formie video, współpraca od 1999 zł/mc