26-07-2021

Jak dodać stronę do Google Search Console?

Google Search Console to jedno z najbardziej przydatnych narzędzie podczas pozycjonowania strony. Można w nim sprawdzić, czy dana strona internetowa jest indeksowana w Google, ale nie tylko…

Jak dodać stronę do Google Search Console? - SEO blog

W jednej z poprzednich lekcji omawialiśmy temat jak Google widzi moją stronę. Teraz czas omówić narzędzie Google Search Console. Jest to bezpłatne i niezwykle użyteczne narzędzie do zarządzania stroną internetową i monitorowania jej stanu. Za jego pośrednictwem możesz sprawdzić indeksację, ale to tylko jedna z wielu przydatnych funkcji. Konsola Google to jedno z najważniejszych narzędzi SEO, z których będziesz korzystać, pozycjonując swoją stronę.

Ta część Akademii SEO jest poradnikiem obejmującym dodanie strony do Google Search Console. Jeśli Twoja strona jest już dodana do GSC, a Ty wiesz, jak obsługiwać to narzędzie, możesz spokojnie przejść do kolejnej części.

Dodanie strony do Google Search Console – co będzie potrzebne?

By dodanie strony do Google Search Console było możliwe, musisz posiadać konto Google. Może to być konto Gmail lub konto powiązane (np. firmowy e-mail). To ono będzie podstawą dostępu do panelu Twojej strony.

Jeśli nie posiadasz konta Gmail, załóż je tutaj. Dobra rada: jeśli prowadzisz stronę swojej firmy, nie używaj w Google Search Console prywatnego konta Google. Załóż drugie konto, specjalnie dla firmy lub wyłącznie do zarządzania stroną. Dzięki temu wszystko będzie uporządkowane, a Tobie łatwiej będzie zarządzać biznesem.

Dodawanie strony do Google Search Console krok po kroku:

Dodawanie strony do Google Search Console zaczynamy od przejścia na stronę narzędzia. Przejdź na stronę Google Search Console i kliknij „Rozpocznij”. Zaloguj się do swojego konta Google, po zalogowaniu się powinien wyświetlić się taki ekran:

jak dodać stronę do google search console

Jeśli zamiast wyświetlenia się tego ekranu nastąpi przekierowanie do narzędzia, oznacza to, że Twoja strona została już dodana oraz zweryfikowana. W takiej sytuacji możesz już korzystać z konsoli lub dodać kolejną stronę.

1. Dodaj stronę do Google Search Console

Jeśli masz już dostęp do narzędzia, ale chcesz dodać kolejną stronę, kliknij na pierwszą strzałkę w menu po lewej stronie ekranu. Wyświetli się lista dodanych witryn wraz z przyciskiem "Dodaj usługę".

Po wybraniu tej opcji narzędzie przekieruje Cię do okna wyboru typu usługi. Jeśli to Twoja pierwsza strona dodawana na tym koncie, to będzie to pierwszy ekran, jaki zobaczysz.

jak dodać stronę do google search console

Do wyboru masz dodanie strony do Google za pomocą domeny lub prefiksu adresu URL.

  • Domena – w tym wariancie musisz podać tylko nazwę domeny (np. example.com). Metoda ta pozwala uzyskać dostęp do całej historii domeny, ale nie pozwala na połączenie konsoli z Google Analytics. Takie zgłoszenie strony do Google wymaga weryfikacji poprzez konfigurację DNS.
  • Prefiks Adresu URL – w tym wariancie musisz podać pełną nazwę domeny wyświetlaną w przeglądarce. Będzie to przykładowo https://example.com lub https://www.example.com. Przy tej metodzie nie będzie problemu z połączeniem Google Analytics, dostępne będzie także kilka różnych metod weryfikacji. Dodanie strony do Google za pomocą prefiksu nie zawsze pozwala jednak uzyskać pełne dane historyczne domeny, np. jeśli funkcjonowała dawniej pod HTTP.

Jeśli chcesz uzyskać pełne dane historyczne, skorzystaj z obu metod, a przy dodawaniu za pomocą prefiksu URL podaj wszystkie kombinacje adresu swojej domeny (HTTP/HTTPS, z "www" i bez).

2. Weryfikacja strony w Google Search Console

Po wpisaniu adresów lub domeny i przejściu dalej rozpoczniesz procedurę weryfikacji własności witryny. Na tym etapie będziesz musieć potwierdzić, że strona faktycznie należy do Ciebie. Do wyboru będziesz mieć następujące opcje:

Weryfikacyjny meta tag

Jedna z najczęściej wybieranych i zarazem najszybszych opcji weryfikacji w Google Search Console. By z niej skorzystać, musisz mieć dostęp do edycji kodu źródłowego strony. Gdy wybierzesz tę metodę, do kodu swojej strony będziesz musieć wkleić wygenerowany specjalnie meta tag wraz z identyfikatorem. Po umieszczeniu go w kodzie kliknij "Weryfikuj".

Po zweryfikowaniu własności nie usuwaj meta tagu ze strony, może to spowodować cofnięcie weryfikacji. Wówczas cały proces trzeba będzie powtórzyć.

jak dodać stronę do Google Search Console

Plik weryfikacyjny Google

Równie popularna metoda weryfikacji. Polega na pobraniu i przesłaniu do głównego katalogu strony wygenerowanego przez narzędzie pliku weryfikacyjnego. Do skorzystania z tej metody musisz mieć dostęp do serwera FTP, na którym usytuowana jest Twoja witryna. Gdy plik zostanie wgrany na serwer, kliknij "Weryfikuj".

jak dodać stronę do Google Search Console

Podobnie jak przy meta tagu, nie usuwaj pliku po udanej weryfikacji.

Weryfikacja kodem śledzenia Google Analytics

Jeśli na tym samym koncie Gmail posiadasz konto Google Analytics, a na Twojej stronie znajduje się już kod śledzenia, to ta metoda będzie najszybsza. Wystarczy kliknąć „Weryfikuj”. By skorzystać z tej opcji, oprócz samego korzystania z analityki musisz być administratorem konta Analytics.

jak dodać stronę do Google Search Console

Weryfikacja poprzez dodanie rekordu DNS

Weryfikacja przez dostawcę nazwy domeny jest polecana dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wymaga posiadania danych do logowania się do dostawcy domeny i dodania nowego rekordu DNS. Miejsce dodania rekordu może być różne w zależności od dostawcy.

jak dodać stronę do Google Search Console

Weryfikacja za pomocą Menedżera Tagów Google

Jeśli korzystasz z Google Tag Manager, to możesz wykorzystać go do weryfikacji konta GSC. Konieczne będzie dodanie odpowiedniego tagu do kontenera tagów. Google sprawdzi jego występowanie na stronie i potwierdzi w ten sposób Twoją własność.

jak dodać stronę do Google Search Console

3. Użytkownicy i uprawnienia

Po zakończonej weryfikacji uzyskasz dostęp do narzędzia, Twoje konto będzie domyślnie właścicielem. Z Google Search Console może jednak korzystać wielu użytkowników (np. Twoi współpracownicy lub agencje SEO). Jako właściciel możesz przydzielać i usuwać uprawnienia dostępu do konta na trzech poziomach:

  • ograniczony – uprawnienia do przeglądania niektórych danych,
  • pełny – uprawnienia do przeglądania wszystkich danych i ograniczonego wykonywania działań,
  • właściciel – pełne uprawnienia razem z dodawaniem i usuwaniem innych użytkowników.
jak dodać stronę do google search console

Dodawanie kont użytkowników i nadawanie uprawnień

Z menu po lewej stronie wybierz "Ustawienia", w następnym etapie kliknie w "Użytkownicy i uprawnienia". By dodać nowego użytkownika, wybierz przycisk "Dodaj użytkownika" widoczny z prawej strony.

Wpisz adres e-mail nowego użytkownika (konto Gmail lub powiązane z Google), wybierz zakres uprawnień i kliknij "Dodaj". Od teraz nowo dodane konto będzie miało dostęp do Search Console Twojej strony. Pamiętaj, że jako właściciel w każdej chwili możesz cofnąć wszelkie nadane wcześniej uprawnienia.

Tworzenie konta właściciela

Dodanie strony do Google Search Console nie jest jedynym sposobem na uzyskanie uprawnień właściciela. By dodać nowe konto z pełnymi uprawnieniami, w liście "Użytkownicy" wybierz trzy kropki przy wybranym koncie. Przejdź do opcji "Zarządzaj właścicielami usług".

Teraz możesz kliknąć "Dodaj właściciela", podać adres e-mail i gotowe. Nowy użytkownik z uprawnieniami właściciela zostanie dodany.

jak dodać stronę do google search console

Podsumowanie

Zgłoszenie strony do Google Search Console nie jest skomplikowane, a pozwala uzyskać dostęp do masy przydatnych funkcji i informacji. Przy pozycjonowaniu witryny praktycznie niemożliwym jest nie korzystać z tego narzędzia. W ramach naszej Akademii będziemy jeszcze niejednokrotnie odnosić się do różnych jego funkcji. Jeśli nie udało Ci się więc jeszcze tego zrobić, dodaj stronę do Google Search Console! W jednej z kolejnych lekcji omówimy również inne narzędzia SEO.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Co to jest Google Search Console
  • Jak dodać stronę w Google Search Console

Artykuł się spodobał? Pamiętaj, żeby:

Obserwować nasz profil na FB

SEO, marketing, ecommerce, przedsiębiorczość. Bądź na bieżąco śledząc nas na FB.

Zobacz profil
Dopisać się do newslettera

Tylko najważniejsze informacje. Zero spamu. Samo "mięso".

Dołącz
Dołączyć do naszej grupy na FB

Zadawaj pytania, dyskutuj, ucz się.

Zobacz grupę

Przeczytaj również:

SEO Samodzielni
Pozyskiwanie linków do witryny - SEO Samodzielni
SEO Samodzielni
Atrybuty linków - jak oznaczać adresy URL - SEO Samodzielni
SEO Samodzielni
Co to jest anchor i jego rodzaje - SEO Samodzielni

SEO na luzie

Historia Twojego sukcesu może zacząć się dziś. Zacznij darmowy miesiąc próbny.

Wypróbuj nas za darmo przez 30 dni.